Przyciągnięcie uwagi konsumentów wśród wielu konkurentów jest wyzwaniem nie tylko w e-commerce. W raporcie „Przełamywanie tabu: jak opłaca się przełamywać konwencje” wykorzystano dane z bazy danych testów kreatywnych Ipsos, aby zilustrować skuteczność emocjonalnie naładowanych reklam, które przekraczają granice.
Z analizy wynika, że reklamy, które zdecydują się zejść z utartych szlaków i wprowadzić niekonwencjonalne tematy, mogą zwiększyć uwagę nawet o 21%.
Tworzenie reklam naładowanych emocjonalnie może przynieść markom skuteczniejsze efekty biznesowe. Pozytywne reklamy zawierające te elementy z większym prawdopodobieństwem wesprą długoterminowy rozwój marki i zmniejszą wrażliwość cenową marki.
Oznacza to, że odważne podejście w reklamie, które łamie konwencje, nie tylko natychmiast przyciąga uwagę, ale także promuje długoterminową lojalność klientów i siłę marki.
Pomimo tych wyraźnych zalet, niektóre marki nadal wahają się, czy pozwolić swoim reklamom wyjść poza strefę komfortu. Oczywiście każda moneta ma dwie strony. Próbując wywołać emocje, trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze są one po prostu pozytywne.
Dane Ipsos wskazują na 107-procentowy wzrost obaw związanych z negatywnymi reakcjami na wspieranie praw kobiet. Ten strach jest zrozumiały w czasach, gdy marki ryzykują, że będą postrzegane jako niewrażliwe lub stojące w obliczu tzw. Cancel Culture.
W przypadku marek e-commerce wyniki te podkreślają potencjalne korzyści płynące z odważnego przekraczania granic w reklamie. Tworząc emocjonalnie rezonujące i niekonwencjonalne reklamy, firmy e-commerce mogą przyciągnąć uwagę konsumentów, wspierać długoterminową lojalność i ostatecznie osiągnąć większy sukces komercyjny.
Ipsos monitorował 36 kampanii reklamowych i śledził, w jaki sposób się o nich mówi. Spostrzeżenia ujawniły cztery obszary, które zwiększają sukces i pozytywne postrzeganie:
- Wpływ kulturowy: Ipsos zaleca tworzenie reklam, które odzwierciedlają rzeczywisty świat. Przywiązuje większą wagę do potrzeby powiedzenia czegoś, a nie sprzedania czegoś.
- Odważna kreatywność: Kiedy wzbudzasz kontrowersje, postaraj się je nieco urozmaicić. Zaskoczenie ogółu społeczeństwa niekonwencjonalną grafiką, wykonaniem lub kopią może pomóc w przekształceniu ich w klientów.
- Pozytywne odczucia: Kontrowersje związane z kampanią atakują zmysły. Postaraj się, aby końcowe wrażenie było pozytywne.
- Stwórz kontrowersje: Pamiętaj, że nie musisz zadowalać wszystkich. To ryzyko kontrowersji, a komentarze krytyków potwierdzają, że naprawdę trafiłeś w sedno.