
Ankieta przeprowadzona wśród ponad 2000 brytyjskich konsumentów dotyczy aktualnych postaw i preferencji konsumentów wobec otwartej bankowości. 22% respondentów opowiedziało się za kartami, a na drugim miejscu znalazła się otwarta bankowość. Szacuje się, że 19% konsumentów w Wielkiej Brytanii wybierze go w ciągu 5 lat.
Otwarta bankowość to praktyka polegająca na umożliwieniu stronom trzecim (np. aplikacjom fintech) dostępu do danych finansowych klientów z banków za pośrednictwem interfejsów API. Oznacza to, że klienci mogą bezpiecznie udostępniać swoje informacje finansowe innym bankom lub autoryzowanym organizacjom finansowym, takim jak dostawcy usług płatniczych, pożyczkodawcy i ubezpieczyciele.

Source: emerchantpay
Chociaż termin „otwarta bankowość” nie jest rezonowany w społeczeństwie, badanie wykazało, że kiedy wyjaśniono respondentom jego definicję, 45% respondentów z Wielkiej Brytanii potwierdziło, że z niej korzystało.
Patrząc na intencje zakupowe konsumentów w Wielkiej Brytanii, 42% respondentów stwierdziło, że prawdopodobnie skorzysta z otwartej bankowości do płatności w sklepie, podczas gdy 37% stwierdziło, że prawdopodobnie użyje jej do płatności online. Ponadto brytyjscy konsumenci, którzy korzystaliby z otwartej bankowości głównie do zakupów cyfrowych, stwierdzili, że będą jej używać do zakupów detalicznych online (44%), a następnie do płatności za media (36%), biletów lotniczych (30%), hoteli (34%) i usług subskrypcji online (25%).
To stawia otwartą bankowość przed innymi metodami płatności, takimi jak ręczne przelewy bankowe (13%), kryptowaluty (7%) i kup teraz, zapłać później (14%). 42% konsumentów stwierdziło, że korzystałoby z otwartej bankowości przy przyszłych zakupach, gdyby obsługiwała ona płatności mobilne i internetowe bezpośrednio z ich konta bankowego. Poniższy wykres przedstawia konsumentów, którzy planują częściej korzystać z otwartej bankowości w ciągu najbliższych pięciu lat, w podziale na wiek.
Poniższy wykres przedstawia konsumentów, którzy planują częściej korzystać z otwartej bankowości w ciągu najbliższych pięciu lat, w podziale na wiek.

Source: emerchantpay